Best Food Buys for Cost AND Nutrition

Best Food Buys for Whole GrainsBest Food Buys for Cost AND Nutrition

Learn what the best buys are at your grocery store to get the best price and the most nutritional benefits from the foods you purchase.

Best Food Buys for Breads and Grains

  • Look for bargains on day-old bread and bakery products.
  • Buy regular rice, oatmeal, and grits instead of the instant and flavored types.
  • Try whole-grain bread and brown rice to add nutrients and variety to family meals.

Best Food Buys for Vegetables and Salads

  • Look for large bags of frozen vegetables. They may be bargains and you can cook just the amount you need, close the bag tightly, and put the rest back in the freezer.
  • Foods at salad bars can be costly. Some food items — lettuce, cabbage, onions, carrots – usually cost less in the produce section of the store than at the salad bar. But if you need only a small amount of a vegetable, buying at the salad bar can save money if it reduces the amount you waste.

Best Food Buys for FruitsBest Food Buys for Fruit

  • Buy fresh fruits in season, when they generally cost less.

Best Food Busy for Milk

  • Nonfat dry milk is the least expensive way to buy milk. When using it as a beverage, mix it several hours ahead and refrigerate so it can get cold before drinking.
  • Buy fresh milk in large containers (gallon or 1/2 gallon). These generally cost less than quarts.
  • Buy fat-free or low fat milk to cut the amount of fat in your family’s meals. Note that children under 2 years of age should be given only whole milk.

Best Food Buys for Meat and PoultryBest Food Buys for The Meat Group

  • Look for specials at the meat counter. Buying cuts of meat on sale can mean big savings for you.
  • Buy chuck or bottom round roast instead of sirloin. These cuts have less fat and cost less. They need to be covered during cooking and cooked longer to make the meat tender.
  • Buy whole chickens and cut them into serving size pieces yourself.

Best Food Buys for Dry Beans and Peas

  • Use these sometimes instead of meat, poultry, or fish. They cost less and provide many of the same nutrients. They are also lower in fat.

Bulk Food Buys

  • Buy bulk foods when they are available. They can be lower in price than similar foods sold in packages. Also, you can buy just the amount you need.